Strona głównaAktualnościKoncertyHej kolęda, kolęda!!! Herody 2017
55

Tegoroczne Kolędowe Ostatki w naszej parafii zadziwiły i rozweseliły tych wszystkich, którzy wieczorny czas 29 stycznia 2017r. spędzili razem z nami.

Członkowie Stowarzyszenia Świętej Kingi, działającego od dwóch lat, przygotowali i przedstawili widowisko słowno-muzyczne oparte na trzech różnych formach, związanych ze staropolskim kolędowaniem na Lubelszczyźnie w czasie całego okresu Bożego Narodzenia. W przedstawieniu zatytułowanym „Herody” pojawiły się takie postacie jak Herod, Żyd, Marszałek z Adiutantem, Diabeł, Anioł oraz Śmierć, czyli postacie występujące w tradycyjnych Herodach, najpopularniejszym w regionie lubelskim przedstawieniu bożonarodzeniowym, opartym na fragmencie Nowego Testamentu, opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda. Pojawiła się też scena wygnania Adama i Ewy z raju, która pochodziła z Dialogów Bożonarodzeniowych, czyli tradycyjnego widowiska ludowego, opartego na fragmentach Pisma Świętego.

Nie zabrakło też postaci, pochodzących z tradycyjnych jasełek, opartych na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Stateczny Józef opiekujący się Maryją i szukający noclegu wśród nieżyczliwych gospodarzy, Babcia użyczająca swojej stajenki, rubaszni i przestraszeni pastuszkowie i tajemniczy Królowie, którzy na swoich wielbłądach przynieśli dary Dzieciątku.

Pełne humoru dialogi przeplatane były kolędami i starodawnymi pastorałkami śpiewanymi przez dzieci, chór Arion i różnokolorowy zespół Gospodyń Miejskich, o którym na pewno jeszcze Państwo usłyszą! Całe widowisko zostało oparte na tekstach zaczerpniętych ze starych kantyczek. We wszystkie role wcielili się członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Świętej Kingi oraz księża (ksiądz Zbigniew, ksiądz Łukasz i ksiądz Stanisław), którzy z dostojeństwem ale też humorem złożyli pokłon Jezusowi jako różnokolorowi Królowie. Całość dopełniły bardzo ciekawe i pomysłowe stroje, samodzielnie wykonane przez  występujących artystów.

Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i wystawienie Herodów. Dziękujemy także słuchaczom, którzy tak licznie przyszli do naszej Kaplicy, z humorem i życzliwością reagowali na występ i z hojnością wsparli budowę Kościoła. Mamy nadzieję, że Państwo na widowni mieliście taką samą przyjemność oglądania, co my artyści podczas przygotowywania i wystawiania Herodów u Świętej Kingi!

Księża parafii Św. Kingi i członkowie Stowarzyszenia Świętej Kingi


Herody 2017Galeria zdjęć – autor: Mariusz Kiryła

Za kolędę dziękujemy,
zdrowia, szczęścia winszujemy!
Byście sobie długo żyli,
zdrowi i szczęśliwi byli
na ten Nowy Rok!
Byśmy za rok od tej chwili
znów was zdrowych zobaczyli!
Byście znowu tu przybyli
i w pokoju wszyscy żyli

na kolejny rok!

Komentowanie zamknięte.