Chór Św. Kingi
Chór powstał w lutym 2009 roku w Parafii Św. Kingi w Świdniku. Pracuje pod dyrekcją artystyczną organistki Magdaleny Celińskiej. W swoim repertuarze posiada nie tylko formy religijne(pieśni, kolędy, msze), ale również utwory patriotyczne, pieśni ludowe czy utwory muzyki rozrywkowej. Współpracuje często z różnymi zespołami, lokalnie m.in. z męskim chórem Arion, chórem Salve Regis, zespołem Rewelersi, chórem Cum Musica z Poniatowej, a także z wykonawcami takimi jak Lubelska Federacja Bardów, Piotr Selim, Maciej Olechnowicz, Dariusz Tokarzewski oraz Bartłomiej Abramowicz. Podczas wspólnego śpiewania wyłonił się zawsze bardzo ciepło przyjmowany i oczekiwany przez publiczność zespół Fraters Band, który tworzą Księża z naszej parafii w towarzystwie naszych przyjaciół z zespołu Rewelersi.

Chór ma własną sekcję smyczkową (dwoje skrzypiec i wiolonczela). Dużo koncertuje, również poza własną parafią. Występował w Krakowie, na Krzeptówkach, Nowym Targu, Łagiewnikach, Gdańsku, a także lokalnie w Lublinie, Krasnymstawie, Poniatowej i wielokrotnie na terenie powiatu Świdnik.

Chór Św. jest inicjatorem projektu „Wspólne Patriotyczne Świdnickie Śpiewanie” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Co roku 11 listopada spotykamy się z mieszkańcami Świdnika na Placu Konstytucji 3 Maja, aby w strojach z epoki, z akompaniamentem akordeonu, wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni.
Od kilku lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia staramy się też przywracać tradycję Herodów, czyli odwiedzamy domy grupą kolędników, odgrywając w przebraniach bożonarodzeniowe przedstawienia, włączając wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd.

Chór brał udział w koncercie Patriotyczne Śpiewanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą w 2018. – chór Św. Kingi został wybrany jako reprezentacja miasta do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz pieśni patriotycznych. Aktywnie włącza się także w obchody rocznic i uroczystości, m.in. rocznica Chrztu Polski, koncerty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja czy obchody rocznicy Świdnickich Spacerów.

Chór brał udział również w koncertach w ramach II letniej edycji „Muzycznych Wieczorów u Św. Kingi” występując na scenie razem ze Stanisławą Celińską oraz z Mietkiem Szcześniakiem.

Chór Świętej Kingi jest laureatem Nagrody Burmistrza Miasta Świdnik w dziedzinie kultury za rok 2010 oraz odznaczenia Amicus Civitatis Świdnik, które otrzymał w grudniu 2014 roku.

 


Magdalena Celińska

Dyrygentka Magdalena Celińska(laureatka Nagrody Burmistrza w Dziedzinie Kultury, odznaczona krzyżem Amicus Civitatis) została w 2014 roku wybrana przez mieszkańców naszego miasta i uhonorowana tytułem Świdniczanin Roku 2014