Stowarzyszenie Świętej Kingi działa od roku 2015 przy parafii Świętej Kingi w Świdniku.

Nasza działalność to głównie organizacja wydarzeń, koncertów, spotkań kultywujących tradycje narodowe, warsztatów dla mieszkańców lokalnej społeczności.
Stowarzyszenie Św. Kingi organizuje imprezy, które na stałe już wpisały się w kalendarz imprez artystycznych naszego miasta. Są to m.in. „Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi”, „Kolędowe Ostatki”, coroczny festyn „Imieniny Świętej Kingi” ” z okazji odpustu w naszej parafii, jak również Misterium Pasyjne w okresie Wielkiego Postu, w którym biorą udział mieszkańcy naszego miasta oraz grupy rekonstrukcyjne. Działalność Stowarzyszenia odbywa się także w ramach  projektów m.in. dofinansowywanych przez miasto Świdnik w ramach dofinansowywania zadań publicznych. Są to takie projekty jak „Wspólne Patriotyczne Świdnickie Śpiewanie” z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz „Kantata Świdnicka”, oparta na poezji ks. Janusz Kozłowskiego i muzyce Dariusza Tokarzewskiego.
Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w roku 2018, dzięki środkom finansowym z Miasta, udało się zorganizować inscenizację potyczki ułanów z wojskiem carskim w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej.

Staramy się ocalać i kultywować polskie tradycje związane z okresem wielkanocnym i bożonarodzeniowym. Stąd pomysł na projekt „Najwyższa palma w mieście”, podczas którego odbywają się warsztaty rękodzieła, po czym wspólnie z mieszkańcami tworzymy palmę, która w roku 2019 miała aż 13m wysokości i zdobiła budujący się kościół przez świąteczny czas.
Od kilku lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia staramy się przywracać tradycję Herodów, czyli odwiedzamy domy grupą kolędników, odgrywając w przebraniach bożonarodzeniowe przedstawienia, włączając wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd.

Działalność Stowarzyszenia to ostatnio również realizacja  projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Świdnik – w letnich koncertach w ramach Muzycznych Wieczorów u Św. Kingi gościli u nas dotychczas Maja i Andrzej Sikorowscy, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem oraz Renata Przemyk, Edyta Geppert, Stanisława Celińska i Mietek Szcześniak.

Nasze działania opieramy między innymi na słowach Jana Pawła II, który podczas Mszy Św. Kanonizacyjnej bł. Kingi, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu powiedział: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” (…). Jeżeli dziś mówimy o świętości, o jej pragnieniu i zdobywaniu, to trzeba pytać, w jaki sposób tworzyć właśnie takie środowiska, które sprzyjałyby dążeniu do niej? Św. Kinga i wszyscy święci i błogosławieni XIII w. dają odpowiedź: potrzeba świadectwa. Potrzeba odwagi, aby nie stawiać pod korcem światła swej wiary. Potrzeba wreszcie, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności.”

Stowarzyszenie Św. Kingi jest otwarte na wszelakie aktywności związane z szeroko pojętą kulturą muzyczną. Zachęcamy do kontaktu z nami (stowarzyszenie.kinga@gmail.com) a także zapraszamy do finansowego wsparcia naszej działalności (nowy numer konta: 71 1600 1446 1836 3672 7000 0001; BGŻ BNP PARIBAS).

Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy!

Członkowie Stowarzyszenia Świętej Kingi

 

 

Stowarzyszenie Świętej Kingi w Świdniku
Ul. Klonowa 16A, 21-040 Świdnik
Numer konta: 71 1600 1446 1836 3672 7000 0001(BGŻ BNP PARIBAS)
KRS 0000545440, NIP 7123294066
stowarzyszenie.kinga@gmail.com