Strona głównaAktualnościWydarzenia100 lat Niepodległej!!!
plakat_nafb

Pod takim hasłem, wraz z mieszkańcami Świdnika świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozpoczęliśmy w sobotę, 10 listopada rekonstrukcją potyczki ułanów z Kozakami carskimi na terenach zielonych za kościołem Św. Kingi. Nieodparty urok kawalerii, dzikość mówiących po rosyjsku tatarów podkreślona wdziękiem koni zapewniły realistyczne widowisko w wykonaniu Konnej Grupy im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W stroje z lat dwudziestych ubrani byli również członkowie naszego Chóru parafialnego, którzy wraz z grupą lubelskich Retro Dziewczyn odtworzyli klimat małego miasteczka podczas zabawy, na które napadają Kozacy. Po bitwie można było rozgrzać się pyszną grochówką, a wszystko to przy radosnym wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W niedzielę, 11 listopada, wraz z chórem Arion oraz Canto odśpiewaliśmy w południe Mazurka Dąbrowskiego, uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach na Placu Konstytucji 3 Maja. Po południu, już trzeci raz z kolei, mieliśmy przyjemność zaprosić świdniczan do wspólnego śpiewania przepięknych pieśni patriotycznych na Palcu Konstytucji 3 Maja, w ramach projektu „Wspólne Patriotyczne Świdnickie Śpiewanie”, przybliżając tamte czasy strojami retro, w które ubrani byli członkowie Chóru Św. Kingi.
Całość zorganizowana została przez Stowarzyszenie Św. Kingi oraz Parafię Św. Kingi.
Było świątecznie, radośnie, ciepło od słońca oraz ciepło w sercach. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli tę radość razem z nami dzielić w tą szczególną, setną rocznicę!
Dziękujemy przede wszystkim Burmistrzowi Miasta Świdnika za sfinansowanie obu projektów w ramach wsparcia zadań publicznych o charakterze pożytku publicznego.

Dziękujemy również:
Konnej Grupie m. 7 Pułku Ułanów Lubelskich – za rekonstrukcję potyczki
MOK Świdnik – za nagłośnienie
Starostwu Powiatowemu – za sfinansowanie grochówki
Panu Stanisławowi Kubińcowi – za wypożyczenie termosów
Stowarzyszeniu Śpiewaczemu ARION – za finansowy wkład do grochówki
Straży Pożarnej – za zabezpieczenie rekonstrukcji potyczki
Retro Dziewczynom z Lublina – za niepowtarzalny klimat tamtych lat
Teatrowi PUK PUK – za wypożyczenie strojów i rekwizytów

Do zobaczenia za rok!

100 lat Niepodległej - galeria zdjęć100 lat Niepodległej-galeria zdjęć

Komentowanie zamknięte.