Parafia pw. Św. Kingi w ŚwidnikuOpublikowano w przez admin
Tradycyjnie, jak co roku, w Parafii pw. Świetej Kingi przedstawione zostało Misterium Męki Pańskiej.
W inscenizacji ostatniej drogi Jezusa Chrystusa wzięli udział członkowie Stowarzyszenia i Chóru Św. Kingi, parafianie z kościoła pw. Św. Kingi oraz wierni z innych świdnickich parafii.
Foto: Świdnik – wysokich lotów
Ostatnia WieczerzaUstanowienie EuchaystiiSąd u PiłataKapłani, Judaszowe srebrnikiSąd u PiłataJezus ubiczowanyWeronika ociera twarz ChrystusowiDroga Jezusa na GolgotęJezus upadaUkrzyżowanie JezusaJezus zdjęty z Krzyżaks. Zbigniew Kiszowara, proboszcz parafii pw. Św. Kingi
Parafia pw. Św. Kingi w ŚwidnikuOpublikowano w przez admin
Od 2018 roku w parafii pw. Św. Kingi w Świdniku, z inicjatywy Magdaleny Celińskiej, dyrygentki Chóru Świętej Kingi, członkowie Stowarzyszenia Świętej Kingi oraz parafianie przygotowują palmę wielkanocną. W tym roku przed kościołem pw. Św.Kingi również stanęła 13-metrowa palma, do montażu której potrzebny był specjalny podnośnik i specjalne mocowania.
Parafianie, tradycyjnie już, zrobili też drugą palmę. Mierząca około 6 metrów stanęła w kaplicy.
Agnieszka Durakiewicz, prezes Stowarzyszenia Świętej Kingi, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia o parafialnej tradycji mówi tak:
– Staramy się, aby co roku wyglądała inaczej, różniła się jakimś elementem od tej poprzedniej, ale zawsze ma być jak najbardziej barwna. W ubiegłym roku kolory były wymieszane ze sobą, teraz tworzą oddzielne paski. Czubek zrobiliśmy tym razem z forsycji i traw. Wykorzystaliśmy część kwiatów z poprzedniej palmy, trochę przynieśli parafianie i panie z kółek, resztę dokupiliśmy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze działania – członkom stowarzyszenia, wiernym i osobom, które usłyszały o inicjatywie i zdecydowały się przyjść, by pomóc.
Parafia pw. św. Kingi zaprasza świdniczan na Misterium Męki Pańskiej. Rozpocznie się w piątek, o godz. 17.00, w budującym się kościele. W scenach męczeństwa i śmierci Jezusa wezmą udział członkowie stowarzyszenia oraz parafianie.
fot. „Głos Świdnika”, Stowarzyszenie Świętej Kingi
Parafia pw. Św. Kingi w ŚwidnikuOpublikowano w przez admin
Niezwykły dar, którym są 20 głosowe organy piszczałkowe, parafia pw. Św. Kingi otrzymała aż z Antwerpii. Jedna z polskich swiątyń pw. Św. Lamberta, która powstała pod koniec XIX wieku, przeznaczona jest do wyburzenia. To skutek coraz mniejszej liczby wiernych …Czytaj dalej →
Parafia pw. Św. Kingi w ŚwidnikuOpublikowano w przez admin
W niedzielny wieczór 2 lutego 2025 roku, w ramach „Kolędowych ostatków” w kościele pw. Świętej Kingi wystąpił zespół Golec uOrkiestra z najpiękniejszymi pieśniami o Bożym Narodzeniu. Grupa z Milówki pojawiła się na świdnickiej scenie w składzie: Edyta Golec, Paweł Golec, Łukasz Golec, Jarosław Zawada, Zbigniew Michałek „Baja”, Piotr Kalicki, Robert Szewczuga, Mirosław Hady i Łukasz Pilch.
Wspólne kolędowanie widzów z zespołem, spontaniczne brawa dla wykonawców, bisy, opowieści Łukasza Golca o tradycjach Bożonarodzeniowych w rodzinnej Milówce w Beskidzie Żywieckim złożyły się na ten niesamowity koncert.
Muzycy wykonali utwory, które znalazły się na płytach: „Golec uOrkiestra. Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej”, „Golec uOrkiestra. Kolędowanie z Janem Pawłem II”, „Golec uOrkiestra. Nieziemskie granie, dla Ciebie, Panie”, wśród nich również pastorałki własnego autorstwa.
Występy zespołu wzbogacone były o emitowane na telebimie wypowiedzi Jana Pawła II oraz mamy słynnych bliźniaków, która odeszła kilka miesięcy temu.
– Proboszcz ks. Zbigniew Kiszowara zwracając się do obecnych na koncercie powiedział – „Pięknie kończymy ten czas, kiedy możemy jeszcze śpiewać kolędy i pastorałki. Zespół, który gościmy, potrafi śpiewać różne rzeczy, ale jakże wspaniale, w naszej świątyni, wybrzmiały pieśni o Bożym Narodzeniu, również autorstwa członków Golec uOrkiestra. Dziękuję też Stowarzyszeniu Świętej Kingi za organizacje naszych koncertów: „Kolędowych ostatków”, „Muzycznych wieczorów” i „Klasycznie u św. Kingi”. To wielki trud wielu osób, które pracują nad tym, aby takie wydarzenia miały miejsce. Słowa podziękowania kieruję również do Gminy Miejskiej Świdnik, Miejskiego Ośrodka Kultury, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób nas wpierali.”
„Kolędowe ostatki” odbyły się w ramach projektu finansowanego ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, a jego organizatorami byli Stowarzyszenie Świętej Kingi, parafia pw. Św. Kingi oraz Miejski Ośrodek Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował burmistrz Marcin Dmowski.